Menü bezárása
Asztali nézet
Váltás az akadálymentes honlapra  2024. március 19. | Ma József és Bánk napja van.

NIKIFORRAL MAGYARORSZÁGRA – BERKI VIOLÁVAL LENGYELORSZÁGBA

A lengyel és magyar baráti testvérvárosok múzeumai – Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu és a kiskunhalasi Thorma János Múzeum – egy cserekiállítás formájában szerették volna bemutatni, az országaikon belül elismert művészek: Nikifor – Epifan Drowniak (1895-1968) és Berki Viola (1932-2001) műveit az újszandeci múzeum gyűjteményéből és a kiskunhalasi múzeum tulajdonából.

A cserekiállítás a „Lengyel kultúra népszerűsítése külföldön” program alapelvei szerint a lengyel Kultúra és Nemzeti Örökség Minisztere Kultúra Támogatási Alapjából valósult volna meg. A 2020 májusára tervezett cserét a pandémia lehetetlenné tette. A minisztériumi projekt átalakítása nyújtott lehetőséget arra, hogy folytatódjon a közös terv. Az együttműködő múzeumok úgy döntöttek, hogy virtuális térben mutatják be a kiállításokat, és a művészek alkotásairól kiadnak egy katalógust.

A két múzeumhoz a projektben csatlakoztak partnerintézmények: a budapesti Lengyel Kultúrális Intézet, a varsói Balassi Intézet, „Amici Hungariae” Társaság, Lemkó Társulás és a testvérvárosok – Nowy Sącz és Kiskunhalas.

A bemutatás a projekt saját weblapján www.nikiforberki.pl illetve az együttműködő múzeumok, a fent felsorolt intézmények, szervezetek és partnervárosok honlapjain keresztül történik.

Nowy Sącz és Kiskunhalas partnersége 1993 óta tart. Több találkozó, értekezlet és rendezvény került megszervezésre, melyeken tapasztalatokat cseréltek. A múzeumok együttműködését 2015-ben a kiskunhalasi Thorma János Múzeum kezdeményezte a Visegrádi Alapból finanszírozott „Muzeológia a gyakorlatban” című projekt keretében. Ekkor találkoztak Kiskunhalason a múzeumok és egyetemi központok képviselői Magyarországról, Szlovákiából, Lengyelországból és Csehországból. A jelenlegi projekt a következő közösen végrehajtott feladat, most a virtuális tér igénybevételével. A muzeológusok feltételezik, hogy járványmentes időben sor kerülhet majd a tervezett kiállítások megrendezésére: Kiskunhalason a Berki Galériában Nikifor alkotásaival, Krynica Zdrój-ban a Nikifor Múzeumban pedig Berki Viola képeivel.

Hol vagyok? A Múzeum / Hírek

Ismerje meg Ön is Kiskunhalas magával ragadó történetét, a kezdetektől napjainkig!

Az öt kötetből álló sorozat megvásárolható a Thorma János Múzeumban, továbbá már ingyenesen, elektronikus formátumban is elérhető.

A kötetek letöltése

Thorma János Múzeum

6400 Kiskunhalas, Köztársaság utca 2.
Telefon: +36-77/422-864
E-mail: info@thormajanosmuzeum.hu

Nyitva tartás:

keddtől vasárnapig: 9 - 17 óráig

Bővebb információk

Látogasson meg bennünket és tekintse meg Ön is Magyarország legnagyobb nagybányai művészeti kiállítását!

A szemet gyönyörködtető élmények mellett három nyelven hangos tárlatvezetés és a kisebbeket interaktív játékok is várják múzeumunkban.

Érdekel, szeretnék többet megtudni!